Satco's 3.5-watt LED lamp is the perfect replacement lamp for use under microwaves and other similar appliances. This clear, tubular lamp has a traditional incandescent look and feel. This energy saving LED bulb delivers 15,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=S12114 |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/S12114_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Lamps |
| Fixture Type | Tubular |
| Tariff Code | 8539.52.0010 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Non-Compliant |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Amps | 0.029A |
| ANSI Base | E17 |
| Beam Spread | 300° |
| Burning Position | Universal |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 15000 |
| Incandescent Equiv | 40W |
| Base | Intermediate |
| Lamp Filament | LED |
| Shape | T7 |
| Brightness (Lumens) | 350 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 3.5 |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Lens Finish | Clear |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.5 |
| Three-Way | No |
| MOD | 1" |
| MOL | 2.68" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0147 |
| Pack Type | Carded |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045900000000 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 3.94" |
| Inner Width | 6.3" |
| Inner Height | 7.87" |
| Inner Weight | 0.75 |
| Inner Cubic Ft. | 0.113 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 8.66" |
| Case Width | 13.58" |
| Case Height | 20.66" |
| Case Weight | 8.7 |
| Case Cubic Ft. | 1.4061 |
| Catalog Description | 3.5 Watt - T7 LED Filament - Clear - Intermediate base - 3000K - 350 Lumens - 120 Volt - Carded |
| Description | 3.5T7/LED/CL/E17/3K/120V |
| DLC Approved | No |
| UNSPSC | 39101628 |
| CO Terse | Lawful for Sale |
| HI Terse | Lawful for Sale |
| NV Terse | Lawful for sale |
| VT Terse | Lawful for sale |
| WA Terse | Lawful for sale |
| Image File Name | S12114.jpg |
| Installation Notes | Not for use in vapor tight fixtures. |
| Rated For Enclosed Fixture | Yes |
| SDS class | LED_Lamp |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.46 |
| Each Width In. | 3.15 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 0.07 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3.5W T7 LED Clear Int. Base 3000K 350 Lumens 120V |