6 Foot 3.4watt 5 LED Plastic Flood Light With Ground Stake And Plug - Green Finish - For Outdoor Use - Head Pivots 180 Degrees
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5058 |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Flood Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Brightness (Lumens) | 200 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 3.4 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Finish | Green |
| Wire Gauge | 18 |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Clamshell |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950589 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 13" |
| Case Width | 8.5" |
| Case Height | 12.25" |
| Case Weight | 5 |
| Case Cubic Ft. | 0.7833 |
| Catalog Description | 6 Foot 3.4watt 5 LED Plastic Flood Light With Ground Stake And Plug - Green Finish - For Outdoor Use - Head Pivots 180 Degrees |
| Description | GREEN 5 LED FLOODLIGHT W/6 FT |
| Finish Family | Green |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 93-5058.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Weight Lb. | 0.843 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6 Foot 3.4watt 5 LED Plastic Flood Light with Ground Stake green Finish |