6 Foot Extension Cord - Green Finish - 16/2 SPT-2 - Indoor Only - 13A-125V-1625W Rating
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5020 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1625 |
| Finish | Green |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Sleeve |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950206 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 15.75" |
| Case Width | 8.5" |
| Case Height | 7.5" |
| Case Weight | 3.13 |
| Case Cubic Ft. | 0.5811 |
| Catalog Description | 6 Foot Extension Cord - Green Finish - 16/2 SPT-2 - Indoor Only - 13A-125V-1625W Rating |
| Description | 6 FT GREEN EXTENSION CORD 16/2 |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 93-5020.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.073 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Cord Sets and Power-supply Cords |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6 Foot Extension Cord Green Finish 13A-125V-1625W |