6 Foot Gray Heavy Duty Air Conditioner/Appliance Cord - 14/3 Ga. SPT-3 Gray Cord With Sleeve - 15A-125V - 1875W
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=93-5001 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8544.42.9090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| CA Prop 65 | Diisononyl Phthalate (DINP) |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 1875 |
| Finish | Gray |
| Footage | 6 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0159 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923950015 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 11.81" |
| Case Width | 11.22" |
| Case Height | 7.48" |
| Case Weight | 20.17 |
| Case Cubic Ft. | 0.5736 |
| Catalog Description | 6 Foot Gray Heavy Duty Air Conditioner/Appliance Cord - 14/3 Ga. SPT-3 Gray Cord With Sleeve - 15A-125V - 1875W |
| Description | 6 FT14-3 SPT-3 GRAY AIR COND |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 93-5001.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 10 |
| Each Width In. | 2.75 |
| Each Height In. | 1 |
| Each Weight Lb. | 0.8 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| UL Application | Cord Sets and Power-supply Cords |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 6 Gray Heavy Duty AC Cord 14/3 Ga. SPT-3" |