On-Off Canopy Switch - Single Circuit With Metal Chain - White Cord And Bell - 6A-125V, 3A-250V Rating - Brass Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-704 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Finish | Brass Plated |
| Bushing | 3/8" |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | On-Off |
| Wire Cord Length | 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0024 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923907047 |
| Inner Quantity | 100 |
| Case UPC | 10045923907040 |
| Case Quantity | 500 |
| Case Length | 18.5" |
| Case Width | 11.61" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 19.84 |
| Case Cubic Ft. | 1.1746 |
| Catalog Description | On-Off Canopy Switch - Single Circuit With Metal Chain - White Cord And Bell - 6A-125V, 3A-250V Rating - Brass Finish |
| Description | BR FIN PULL CHAIN CAN SWITCH |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 39122239 |
| Image File Name | 90-704.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 3.2 |
| Each Width In. | 3.2 |
| Each Height In. | 0.4 |
| Each Weight Lb. | 0.040683415 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Canopy Switch Single Circuit White Cord Brass |