On-Off Metal Push Switch - 3/8" Metal Bushing - Single Circuit - 6A-125V, 3A-250V Rating - Brass Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-508 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Finish | Brass Plated |
| Bushing | 3/8" |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | On-Off |
| Wire Cord Length | 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923905081 |
| Inner Quantity | 50 |
| Case UPC | 10045923905084 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 9.84" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 5.91" |
| Case Weight | 10 |
| Case Cubic Ft. | 0.2649 |
| Catalog Description | On-Off Metal Push Switch - 3/8" Metal Bushing - Single Circuit - 6A-125V, 3A-250V Rating - Brass Finish |
| Description | BRASS PUSH BUTTON SWITCH |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 39122216 |
| Image File Name | 90-508.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Metal Push Switch 3/8" Bushing Single Circuit 6A-125V |