3-Way Ceiling Fan Switch - 2 Circuit With Metal Chain - White Cord And Bell - 6A-125V, 3A-250V Rating - Nickel Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-689 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Finish | Nickel Plated |
| Bushing | 3/8" |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | 3 Way |
| Wire Cord Length | 6" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923906890 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Weight | 8.5 |
| Catalog Description | 3-Way Ceiling Fan Switch - 2 Circuit With Metal Chain - White Cord And Bell - 6A-125V, 3A-250V Rating - Nickel Finish |
| Description | 2 CIRCUIT 4 POSITION FAN CONTR |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-689.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 3-Way Ceiling Fan Switch Nickel Finish |