11 Gauge Chain - White Finish - 1-1/2" Link Length - 7/8" Link Width - 3/32" Thick - 1 Yard Length - 200 Yards/Carton - 15lbs Max
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-670 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7315.89.5000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Finish | White |
| Gauge | 11 |
| Gauge Type | Chain |
| Max Load | 15 |
| Dimensions | L: 36" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923906708 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 8" |
| Case Height | 8" |
| Case Weight | 57 |
| Case Cubic Ft. | 0.5185 |
| Catalog Description | 11 Gauge Chain - White Finish - 1-1/2" Link Length - 7/8" Link Width - 3/32" Thick - 1 Yard Length - 200 Yards/Carton - 15lbs Max |
| Description | 1YD 11 GAUGE WHT FIN CHAIN |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-670.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.25 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 11 Gauge Chain White Finish 1-1/2" Link 7/8" Width 3/32" |