11 Gauge 11/2" Link Length, 7/8" Link Width, 3/32" Thick, 1 yd. Length, 200 yds./ctn. 15lbs MAX
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-071 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7315.89.5000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Finish | Antique Brass |
| Gauge | 11 |
| Gauge Type | Chain |
| Max Load | 15 |
| Dimensions | L: 36" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923900713 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 13.583" |
| Case Width | 7.48" |
| Case Height | 9.06" |
| Case Weight | 53.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.5327 |
| Catalog Description | 11 Gauge 11/2" Link Length, 7/8" Link Width, 3/32" Thick, 1 yd. Length, 200 yds./ctn. 15lbs MAX |
| Description | 1 YD 11 GAUGE AB FIN CHAIN |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-071.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.25 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 11 Gauge Chain 1-1/2" Link 7/8" Width 3/32" Thick 1 yd. 200 yard |