Snap-In Socket - Bracket Extends 1/2" From End Of Socket - 7" AWM B/W Leads 105C - 1-1/2" Height - 1-1/4" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-595 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Black |
| Wire Cord Length | 7" |
| Wire Color | Black / White |
| Extension | 0.5" |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 1.50" x DIA: 1.25" x E: 0.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923905954 |
| Case Quantity | 400 |
| Case Length | 13" |
| Case Width | 20.75" |
| Case Height | 11.25" |
| Case Weight | 20 |
| Case Cubic Ft. | 1.7562 |
| Catalog Description | Snap-In Socket - Bracket Extends 1/2" From End Of Socket - 7" AWM B/W Leads 105C - 1-1/2" Height - 1-1/4" Diameter - 660W - 250V |
| Description | SNAP IN PAN SOCKET SHORT LEG |
| Wire Length | 7" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-595.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.051 |
| Bracket | Bracket Extends 3/4" from End of Socket |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Snap-In Socket Bracket Extends 1/2" From End Of Socket 7" AWM |