Snap-In Socket - Bracket Extends 3/4" From End Of Socket - 9" AWM B/W Leads 105C - 1-1/2" Height - 1-1/4" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2162 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Black |
| Wire Cord Length | 9" |
| Wire Color | Black / White |
| Extension | 0.75" |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 1.50" x DIA: 1.25" x E: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Case UPC | 10045923821629 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 9.38" |
| Case Width | 18.25" |
| Case Height | 12.75" |
| Case Weight | 14 |
| Case Cubic Ft. | 1.2631 |
| Catalog Description | Snap-In Socket - Bracket Extends 3/4" From End Of Socket - 9" AWM B/W Leads 105C - 1-1/2" Height - 1-1/4" Diameter - 660W - 250V |
| Description | BLK MED BASE PHENOLIC SKT |
| Wire Length | 9" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2162.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Snap-In Socket Bracket Extends 3/4" From End |