On-Off Metal Push Switch - 3/8" Metal Bushing - Single Circuit - 6A-125V, 3A-250V Rating - Brass Finish
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1124 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | RU |
| Finish | Brass Plated |
| Bushing | 3/8" |
| Strip | 3/4" |
| Switch Type | On-Off |
| Wire Cord Length | 6" |
| Dimensions | L: 0.88" x W: 0.75" x H: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923811245 |
| Inner Quantity | 50 |
| Inner Weight | 2.61 |
| Case UPC | 10045923811248 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 10.63" |
| Case Width | 7.87" |
| Case Height | 6.3" |
| Case Weight | 10.16 |
| Case Cubic Ft. | 0.305 |
| Catalog Description | On-Off Metal Push Switch - 3/8" Metal Bushing - Single Circuit - 6A-125V, 3A-250V Rating - Brass Finish |
| Description | BRASS FINPUSH ON/OFF SWITCH 6" |
| Wire Length | 6" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1124.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.05 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Leads | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | On-Off Metal Push Switch 3/8" Bushing 6A-125V 3A-250V Brass |