Glazed Porcelain Ceiling Receptacle On-Off Pull Chain w/Grounded Convenience Outlet
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-444 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 250 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed |
| Switch Type | Pull Chain |
| Diameter | 4.38" |
| Dimensions | H: 2.40" x DIA: 4.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923904445 |
| Case Quantity | 60 |
| Case Length | 24.75" |
| Case Width | 14.25" |
| Case Height | 10.2" |
| Case Weight | 38.4 |
| Case Cubic Ft. | 2.0818 |
| Catalog Description | Glazed Porcelain Ceiling Receptacle On-Off Pull Chain w/Grounded Convenience Outlet |
| Description | POR PULL CHAIN LAMPHOLDER W/CO |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-444.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.641 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Glazed Porcelain Ceiling Receptacle On-Off Pull Chain |