Photoelectric Switch Plastic DOS Shell Rated: Max1800W Incandescent - 200W LED-120V 7.1A-850VA Ballast For Outdoor Use - HID 2" x 13/4" x 11/4"
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-2633 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 1800 |
| Finish | Black |
| Dimensions | L: 0.88" x W: 1.12" x H: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923926331 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 14.37" |
| Case Width | 13.4" |
| Case Height | 9.6" |
| Case Weight | 17.5 |
| Case Cubic Ft. | 1.0698 |
| Catalog Description | Photoelectric Switch Plastic DOS Shell Rated: Max1800W Incandescent - 200W LED-120V 7.1A-850VA Ballast For Outdoor Use - HID 2" x 13/4" x 11/4" |
| Description | PHOTOCELL SWITCH WITH LDS |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-2633.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.09 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Photoelectric Switch Plastic DOS Shell Max1800W |