Turn Knob Socket With Paper Liner - 2" Height - On-Off Turn Knob - Screw Terminals - 1/8 IP - Inside Extrusion - 250W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1152 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 250 |
| Finish | Not Specified |
| Cap | 1/8 IPS |
| Switch Type | On-Off |
| Dimensions | H: 2" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923911528 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 9.5" |
| Case Width | 9.5" |
| Case Height | 9" |
| Case Weight | 6.666 |
| Case Cubic Ft. | 0.4701 |
| Catalog Description | Turn Knob Socket With Paper Liner - 2" Height - On-Off Turn Knob - Screw Terminals - 1/8 IP - Inside Extrusion - 250W - 250V |
| Description | MED SCKT 2" ON-OFF TURN KNOB |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1152.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.06766 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Turn Knob Socket 2" Height On-Off 250W 250V |