Porcelain 4 Terminal Wire Connector - 1/2" Height - 7/8" Length - 11/16" Width - 4 AMP - 1000W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1081 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 1000 |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 0.88" x W: 0.69" x H: 0.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923910811 |
| Case Quantity | 1000 |
| Case Length | 14" |
| Case Width | 8" |
| Case Height | 7" |
| Case Weight | 31.24 |
| Case Cubic Ft. | 0.4537 |
| Catalog Description | Porcelain 4 Terminal Wire Connector - 1/2" Height - 7/8" Length - 11/16" Width - 4 AMP - 1000W - 250V |
| Description | CERAMIC TWO-WIRE CONNECTOR |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1081.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.041 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Porcelain 4 Terminal Wire Connector 1/2" Height 7/8" Length |