118mm Double Ended Porcelain Halogen Socket - R7S Base - 9" Leads - 1-5/8" Height - 5-5/8" Width - 1000W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1077 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 1000 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Porcelain |
| Wire Cord Length | 9" |
| Dimensions | W: 5.63" x H: 1.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0442 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 10 |
| Case UPC | 10045923910774 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 8.5" |
| Case Width | 15.75" |
| Case Height | 13.75" |
| Case Weight | 30 |
| Case Cubic Ft. | 1.0653 |
| Catalog Description | 118mm Double Ended Porcelain Halogen Socket - R7S Base - 9" Leads - 1-5/8" Height - 5-5/8" Width - 1000W - 250V |
| Description | 118MM HALOGEN SOCKET DBLE ENDE |
| Wire Length | 9" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1077.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 8 |
| Each Width In. | 3.63 |
| Each Height In. | 2.63 |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 118mm Double Ended Porcelain Halogen Socket 1000W 250V |