1/8 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 2-5/8" Length - 3/8" Wide
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-1012 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7318.19.0000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Iron Pipe Size | 1/8 IP |
| Diameter | 0.38" |
| Dimensions | L: 2.63" x W: 0.38" x H: 0.38" x DIA: 0.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923910122 |
| Inner Quantity | 25 |
| Case UPC | 10045923910125 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 14.5" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 10.25" |
| Case Weight | 95 |
| Case Cubic Ft. | 1.2471 |
| Catalog Description | 1/8 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 2-5/8" Length - 3/8" Wide |
| Description | 1/8 IP X 2 5/8" NIPPLE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 90-1012.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.038 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1/8 IP Steel Nipple Zinc Plated 2-5/8" Length 3/8" Wide |