1/8 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 2" Length - 3/8" Wide
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=90-288 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7318.19.0000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |
| Iron Pipe Size | 1/8 IP |
| Diameter | 0.38" |
| Dimensions | L: 2" x W: 0.38" x H: 0.38" x DIA: 0.38" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923902882 |
| Inner Quantity | 250 |
| Inner Weight | 5.72 |
| Case UPC | 10045923902885 |
| Case Quantity | 2500 |
| Case Length | 11.42" |
| Case Width | 11.42" |
| Case Height | 10.24" |
| Case Weight | 54 |
| Case Cubic Ft. | 0.7728 |
| Catalog Description | 1/8 IP Steel Nipple - Zinc Plated - 2" Length - 3/8" Wide |
| Description | 2" 1/8 RUNNING THREAD |
| UNSPSC | 39111803 |
| Image File Name | 90-288.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.03 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 1/8 IP Steel Nipple Zinc Plated 2" Length 3/8" Wide |