Satco's emergency driver enclosure is for use with Satco's 5 watt and 10 watt LED drivers. This steel enclosure, with a black finish is designed to be used on applications where the light fixture doesn't not have the compartment space for an emergency driver.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-973 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-973_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 8536.90.8530 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Dimensions | L: 16.85" x W: 3" x H: 1.63" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0833 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 18.3" |
| Case Width | 12.2" |
| Case Height | 12.2" |
| Case Weight | 26.91 |
| Case Cubic Ft. | 1.5763 |
| Catalog Description | Emergency Driver Enclosure - For use with S8000 and S8002 |
| Description | EMERGENCY DRIVER ENCLOSURE |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 80-973.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 17.5 |
| Each Width In. | 3.5 |
| Each Height In. | 2.35 |
| Each Weight Lb. | 1.95 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S21413 |
| For Use With | S21414 |
| For Use With | S21415 |
| For Use With | S11600 |
| For Use With | S11601 |
| For Use With | S11602 |
| For Use With | S11603 |
| For Use With | S11604 |
| For Use With | S11605 |
| For Use With | S11609 |
| For Use With | S11610 |
| For Use With | S11611 |
| For Use With | S11612 |
| For Use With | S11613 |
| For Use With | S11614 |
| For Use With | S11618 |
| For Use With | S11618R1 |
| For Use With | S11619 |
| For Use With | S11619R1 |
| For Use With | S11620 |
| For Use With | S11620R1 |
| For Use With | S11621 |
| For Use With | S11621R1 |
| For Use With | S11622 |
| For Use With | S11622R1 |
| For Use With | S11623 |
| For Use With | S11623R1 |
| For Use With | S11624 |
| For Use With | S11624R1 |
| For Use With | S11625 |
| For Use With | S11625R1 |
| For Use With | S11626 |
| For Use With | S11626R1 |
| For Use With | S11627 |
| For Use With | S11627R1 |
| For Use With | S11628 |
| For Use With | S11628R1 |
| For Use With | S11629 |
| For Use With | S11629R1 |
| For Use With | S11630 |
| For Use With | S11631 |
| For Use With | S11632 |
| For Use With | S11633 |
| For Use With | S11634 |
| For Use With | S11635 |
| For Use With | S11826 |
| For Use With | S11827 |
| For Use With | S11829 |
| For Use With | S11830 |
| For Use With | S11840 |
| For Use With | S11841 |
| For Use With | S11842 |
| For Use With | S11843 |
| For Use With | S11850 |
| For Use With | S11851 |
| For Use With | S11852 |
| For Use With | S11853 |
| For Use With | S11860 |
| For Use With | S11861 |
| For Use With | S11862 |
| For Use With | S11863 |
| For Use With | S11864 |
| For Use With | S11865 |
| For Use With | S11866 |
| For Use With | S11867 |
| For Use With | S11868 |
| For Use With | S11869 |
| For Use With | S11872 |
| For Use With | S11873 |
| For Use With | S11874 |
| For Use With | S11875 |
| For Use With | S11876 |
| For Use With | S11877 |
| For Use With | S11878 |
| For Use With | S11879 |
| For Use With | S11880 |
| For Use With | S11881 |
| For Use With | S21410 |
| For Use With | S21411 |
| For Use With | S21412 |
| For Use With | S8000 |
| For Use With | S8002 |
| For Use With | S8530 |
| For Use With | S8531 |
| For Use With | S8532 |
| For Use With | S8533 |
| For Use With | S8534 |
| For Use With | S8535 |
| For Use With | S8536 |
| For Use With | S8537 |
| For Use With | S8538 |
| For Use With | S11886 |
| For Use With | S11887 |
| For Use With | S11888 |
| For Use With | S11889 |
| For Use With | S11630R1 |
| For Use With | S11632R1 |
| For Use With | S11633R1 |
| For Use With | S11634R1 |
| For Use With | S11635R1 |
| For Use With | S11631R1 |
| For Use With | S11560 |
| For Use With | S11566 |
| For Use With | S11870 |
| For Use With | S11680 |
| For Use With | S11681 |
| For Use With | S11690 |
| For Use With | S11691 |
| For Use With | S11870R1 |
| For Use With | S11872R1 |
| For Use With | S11873R1 |
| For Use With | S11847 |
| For Use With | S11848 |
| For Use With | S11849 |
| For Use With | S11670 |
| For Use With | S11671 |
| For Use With | S11672 |
| For Use With | S11673 |
| For Use With | S11674 |
| For Use With | S11675 |
| For Use With | S11871R1 |
| For Use With | S11829R1 |
| For Use With | S11830R1 |
| For Use With | S11826R1 |
| For Use With | S11827R1 |
| For Use With | S11874R1 |
| For Use With | S11875R1 |
| For Use With | S11876R1 |
| For Use With | S11877R1 |
| For Use With | S11864R1 |
| For Use With | S11865R1 |
| For Use With | S11866R1 |
| For Use With | S11867R1 |
| For Use With | S11868R1 |
| For Use With | S11869R1 |
| For Use With | S11685 |
| For Use With | S11686 |
| For Use With | S11636 |
| For Use With | S21413;S21414;S21415;S11600;S11601;S11602;S11603;S11604;S11605;S11609;S11610;S11611;S11612;S11613;S11614;S11618;S11618R1;S11619;S11619R1;S11620;S11620R1;S11621;S11621R1;S11622;S11622R1;S11623;S11623R1;S11624;S11624R1;S11625;S11625R1;S11626;S11626R1; |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Emergency Driver Enclosure For S8000 and S8002 |