Satco's LED Linear 32 inch rough-in plate will allow you to plan your lighting layout. This rough-in plate has a sleek, recessed appearance and offers a low-profile aesthetic for design versatility. The convenient direct wire junction box and spring-clip mounting make installation quick and easy. This rough-in plate is designed for a multitude of applications and solutions.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-965 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-965_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Material | Metal |
| Finish | Silver |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2406 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 37" |
| Case Width | 11.8" |
| Case Height | 7.48" |
| Case Weight | 14.99 |
| Case Cubic Ft. | 1.8899 |
| Catalog Description | 32 in. Linear Rough-in Plate for 32 in. LED Direct Wire Linear Downlight |
| Description | ROUGH-IN PLATE / BARS 32" LINE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-965.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 36.14 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 1.77 |
| Each Weight Lb. | 2.2 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S11723 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 32 in. Linear Rough-in Plate for LED Downlight |