The SATCO NUVO Rough-In Mounting Plate provides a secure, reliable solution for pre-installing 4, 6, 8 and 10 inch commercial downlight fixtures. Its durable silver construction ensures precise alignment and easy installation for new construction projects.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-959 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-959_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/80-959_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Finish | Silver |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0858 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 26.97" |
| Case Width | 8.66" |
| Case Height | 13.78" |
| Case Weight | 25.77 |
| Case Cubic Ft. | 1.8625 |
| Catalog Description | Rough-In Mounting Plate for 4/6/8 or 10 in. Commercial Downlight Fixtures |
| Description | ROUGH-IN PLATE / CDL 4/6/8/10 |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-959.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 23.75 |
| Each Width In. | 12 |
| Each Height In. | 0.52 |
| Each Weight Lb. | 1.79 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | S11810 |
| For Use With | S11811 |
| For Use With | S11812 |
| For Use With | S11813 |
| For Use With | S11814 |
| For Use With | S11815 |
| For Use With | S11816 |
| For Use With | S11817 |
| For Use With | S11850 |
| For Use With | S11851 |
| For Use With | S11852 |
| For Use With | S11853 |
| For Use With | S8003 |
| For Use With | S11847 |
| For Use With | S11848 |
| For Use With | S21600 |
| For Use With | S21601 |
| For Use With | S21602 |
| For Use With | S21603 |
| For Use With | S21604 |
| For Use With | S21605 |
| For Use With | S21606 |
| For Use With | S21607 |
| For Use With | S21608 |
| For Use With | S21609 |
| For Use With | S21610 |
| For Use With | S21611 |
| For Use With | S21612 |
| For Use With | S21613 |
| For Use With | S21614 |
| For Use With | S21615 |
| For Use With | S13510 |
| For Use With | S13511 |
| For Use With | 68-211 |
| For Use With | 68-212 |
| For Use With | 68-213 |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Rough-In Mounting Plate for Downlight Fixtures |