Mini Can Halogen Socket - Side Wired - E11 Base - Screw Mount Bracket - 18" Leads - 3/4" Height - 11/16" Diameter - 1000W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2537 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 1000 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Not Specified |
| Wire Cord Length | 18" |
| Diameter | 0.69" |
| Dimensions | L: 0.69" x W: 0.69" x H: 0.75" x DIA: 0.69" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923825372 |
| Inner Quantity | 25 |
| Case UPC | 10045923825375 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 20" |
| Case Height | 6" |
| Case Weight | 20.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.625 |
| Catalog Description | Mini Can Halogen Socket - Side Wired - E11 Base - Screw Mount Bracket - 18" Leads - 3/4" Height - 11/16" Diameter - 1000W - 250V |
| Description | E11 HALOGEN SKT W/SCREW MOUNT |
| Wire Length | 18" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2537.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.092 |
| Bracket | Screw Mount Bracket |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Mini Can Halogen Socket Side Wired E11 Base Screw Mount Bracket |