Full Size Keyless Socket - 1/8 IP Cap - Metal Bushing - Phenolic
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2280 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Set Screw | Less |
| Diameter | 1.31" |
| Dimensions | L: 1.31" x W: 1.31" x H: 2.75" x DIA: 1.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923822800 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 10.31" |
| Case Width | 10.31" |
| Case Height | 12.28" |
| Case Weight | 15.47 |
| Case Cubic Ft. | 0.7554 |
| Catalog Description | Full Size Keyless Socket - 1/8 IP Cap - Metal Bushing - Phenolic |
| Description | FULL SIZE PHENOLIC KEYLESS SKT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2280.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.15 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | Yes |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Full Size Keyless Socket 1/8 IP Cap Metal Bushing Phenolic |