Keyless Porcelain Socket With 2 Wireways - Metal 1/8 IP Cap - Glazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2047 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Glazed White |
| Cap | 1/8 IPS |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 2.06" x DIA: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923820476 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 8" |
| Inner Width | 3.5" |
| Inner Height | 2.5" |
| Inner Weight | 1.65 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0405 |
| Case UPC | 10045923820479 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 17.01" |
| Case Width | 7.56" |
| Case Height | 12.68" |
| Case Weight | 34.496 |
| Case Cubic Ft. | 0.9436 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket With 2 Wireways - Metal 1/8 IP Cap - Glazed - 660W - 250V |
| Description | MED. BS PORC. SKT W/2 WIREWAYS |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2047.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.17348 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket Metal 1/8 IP Cap Glazed 660W 250V |