Full Size Keyless 1/8 IP Cap With Metal Bushing - Phenolic - Smooth - Less Set Screw - 2-3/4" Height - 1-1/4" Diameter - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2279 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Phenolic Plastic |
| Finish | Black |
| Set Screw | Less |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.75" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923822794 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 8.74" |
| Case Width | 8.74" |
| Case Height | 12.28" |
| Case Weight | 12.83 |
| Case Cubic Ft. | 0.5428 |
| Catalog Description | Full Size Keyless 1/8 IP Cap With Metal Bushing - Phenolic - Smooth - Less Set Screw - 2-3/4" Height - 1-1/4" Diameter - 660W - 250V |
| Description | FULL SIZE PHENOLIC KEYLESS SKT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2279.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.13 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Full Size Keyless Cap Phenolic Smooth |