Socket - Dark Antique Solid Brass - Turn Knob - 4pc - With Set Screw
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-2253 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 250 |
| Material | Brass |
| Finish | Dark Antique Brass |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | With |
| Switch Type | On-Off |
| Terminal | Screw |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.25" x W: 1.25" x H: 2.88" x DIA: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923822534 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 15.83" |
| Case Width | 8.74" |
| Case Height | 7.17" |
| Case Weight | 28.38 |
| Case Cubic Ft. | 0.5741 |
| Catalog Description | Socket - Dark Antique Solid Brass - Turn Knob - 4pc - With Set Screw |
| Description | DARK ANT S.B 4 PC CAST ON-OFF |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-2253.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.28 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | No |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Socket Dark Antique Solid Brass Turn Knob |