Phenolic Ring For Threaded And Candelabra Sockets - 1-1/8" Outer Diameter - 3/4" Inner Diameter - 13/16" Thread Size - 20 TPI
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1977 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Finish | Black |
| Diameter | 1.13" |
| Dimensions | DIA: 1.12" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923819770 |
| Case Quantity | 1000 |
| Case Weight | 4.4 |
| Catalog Description | Phenolic Ring For Threaded And Candelabra Sockets - 1-1/8" Outer Diameter - 3/4" Inner Diameter - 13/16" Thread Size - 20 TPI |
| Description | BLACK PHENOLIC CANDELABRA |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1977.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.0054 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Phenolic Ring For Threaded and Candelabra Sockets 1-1/8" Outer |