Keyless Porcelain Socket With Paper Liner - 2 Bushings - 2 Wireways - Spring Contact For 4KV - 48" Leads - Glazed - 660W - 600V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1875 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 600 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Wire Cord Length | 48" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.5" |
| Dimensions | L: 1.50" x W: 1.50" x H: 1.75" x DIA: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923818759 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 9" |
| Case Width | 19" |
| Case Height | 9.25" |
| Case Weight | 24 |
| Case Cubic Ft. | 0.9154 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket With Paper Liner - 2 Bushings - 2 Wireways - Spring Contact For 4KV - 48" Leads - Glazed - 660W - 600V |
| Description | 4KV MED BASE GLZ PORC CSSNP |
| Wire Length | 48" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1875.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.25 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket 2 Bushings 4KV 660W |