GU10 Porcelain Halogen Socket - 1/8 IP Hickey - 8" SF-1 200C Leads - 1/16" Height - 1-1/16" Diameter - 1000W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1796 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRUus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 1000 |
| Material | Porcelain |
| Finish | Porcelain |
| Hickey | 1/8 IPS |
| Wire Cord Length | 8" |
| Diameter | 1.06" |
| Dimensions | L: 1.06" x W: 1.06" x H: 1.06" x DIA: 1.06" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923817967 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 12.38" |
| Case Width | 12.5" |
| Case Height | 9.75" |
| Case Weight | 15.18 |
| Case Cubic Ft. | 0.8732 |
| Catalog Description | GU10 Porcelain Halogen Socket - 1/8 IP Hickey - 8" SF-1 200C Leads - 1/16" Height - 1-1/16" Diameter - 1000W - 250V |
| Description | GU10 PORC SKT W/ 1/8 IP HKY |
| Wire Length | 8" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1796.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.06172 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | GU10 Porcelain Halogen Socket 1/8 IP Hickey 8" Leads |