Keyless Porcelain Socket With Double Snap-In Clip - High Temperature Leads - Unglazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1691 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Clip | Double |
| Wire Cord Length | 9.5" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 1.75" |
| Dimensions | W: 1.94" x H: 1.63" x DIA: 1.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Inner UPC | 20045923816912 |
| Inner Quantity | 10 |
| Inner Length | 9" |
| Inner Width | 3.75" |
| Inner Height | 2.5" |
| Inner Weight | 1.49 |
| Inner Cubic Ft. | 0.0488 |
| Case UPC | 10045923816915 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 19.75" |
| Case Width | 9.75" |
| Case Height | 10.75" |
| Case Weight | 16.75 |
| Case Cubic Ft. | 1.1979 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket With Double Snap-In Clip - High Temperature Leads - Unglazed - 660W - 250V |
| Description | MEDIUM KEYLESS PORC. SNAP-IN |
| Wire Length | 9.5" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1691.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.08 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | CSSNP |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket Double Snap-In Clip High Temp Leads |