Keyless Porcelain Socket With Snap-In Clip - 12" AWM B/W 150C - Clip Extends 3/4" From Socket - Unglazed - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1220 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Material | Porcelain |
| Finish | White |
| Clip | Extends 3/4" from Socket |
| Wire Cord Length | 12" |
| Wire Color | Black / White |
| Extension | 0.75" |
| Diameter | 1.38" |
| Dimensions | L: 1.38" x W: 1.38" x H: 1.50" x DIA: 1.38" x E: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Case UPC | 10045923812207 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 18" |
| Case Width | 9" |
| Case Height | 11.5" |
| Case Weight | 27.87 |
| Case Cubic Ft. | 1.0781 |
| Catalog Description | Keyless Porcelain Socket With Snap-In Clip - 12" AWM B/W 150C - Clip Extends 3/4" From Socket - Unglazed - 660W - 250V |
| Description | MED POR SKT A35 MET CLIP 12" L |
| Wire Length | 12" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1220.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.14 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Screw Shell | Aluminum |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Keyless Porcelain Socket Snap-In Clip 12" Leads |