Quickwire Terminals Accept Up to 18 Gauge Solid Or Tinned Leads Slide-On Shallow Base Rapid Start Strip 3/8"-1/2"
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1498 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Wattage | 660 |
| Finish | White |
| Extension | 1.25" |
| Diameter | 1.25" |
| Dimensions | L: 1.87" x W: 1.50" x H: 2" x DIA: 1.25" x E: 1.25" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923814980 |
| Case Quantity | 200 |
| Case Length | 14.57" |
| Case Width | 9.84" |
| Case Height | 8.66" |
| Case Weight | 15.32 |
| Case Cubic Ft. | 0.7185 |
| Catalog Description | Quickwire Terminals Accept Up to 18 Gauge Solid Or Tinned Leads Slide-On Shallow Base Rapid Start Strip 3/8"-1/2" |
| Description | FLUOR PLUNGER FOR HIGH OUTPUT |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1498.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.077611036 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | QuickWire Terminals 18 Ga Slide-On Base |