Candelabra Base Phenolic Socket with Spring Clip - 3/4" Diameter - 1" Hole Size - 14" AWM B/W Leads 105C - 75W - 125V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1275 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 125 |
| Wattage | 75 |
| Material | Phenolic Plastic |
| Finish | Black |
| Wire Cord Length | 14" |
| Wire Color | Black / White |
| Diameter | 0.75" |
| Dimensions | DIA: 0.75" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923812757 |
| Case Quantity | 250 |
| Case Length | 12.28" |
| Case Width | 12.28" |
| Case Height | 6.77" |
| Case Weight | 13.5 |
| Case Cubic Ft. | 0.5908 |
| Catalog Description | Candelabra Base Phenolic Socket with Spring Clip - 3/4" Diameter - 1" Hole Size - 14" AWM B/W Leads 105C - 75W - 125V |
| Description | CAND SKT V30 SP CLIP 14" LEADS |
| Wire Length | 14" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1275.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.058 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Candelabra Base Phenolic Socket with Spring Clip 3/4" Diameter |