Slide Dimmer - 2-Wire Floor Lamp - 500W-120V 4.3A Rated
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1244 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.50.9065 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cRU |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 500 |
| Finish | Black |
| Wire Cord Length | 96" |
| Extension | 1.5" |
| Diameter | 4.75" |
| Dimensions | W: 1.50" x H: 2.50" x DIA: 4.75" x E: 1.50" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Bulk |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923812443 |
| Case Quantity | 50 |
| Case Length | 14.25" |
| Case Width | 14.5" |
| Case Height | 11.75" |
| Case Weight | 41 |
| Case Cubic Ft. | 1.405 |
| Catalog Description | Slide Dimmer - 2-Wire Floor Lamp - 500W-120V 4.3A Rated |
| Description | BLK SLIDE DIMMER W/8 FT 18/2 S |
| Wire Length | 96" |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1244.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.79 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Slide Dimmer 2-Widere Floor Lamp 500W-120V 4.3A Rated |