Push Thru With Full Uno Thread And Ring - Phenolic - 1/8 IP Cap With Metal Bushing - Less Set Screw - 660W - 250V
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=80-1071 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 8536.69.8000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Certifications | cULus |
| Voltage | 250 |
| Wattage | 660 |
| Finish | Not Specified |
| Cap | 1/8 IPS |
| Set Screw | Less |
| Diameter | 1.31" |
| Dimensions | L: 1.31" x W: 1.31" x H: 2.88" x DIA: 1.31" |
| Each Quantity | 1 |
| Pack Type | Polybag |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923810715 |
| Case Quantity | 100 |
| Case Length | 10.25" |
| Case Width | 10.25" |
| Case Height | 13.25" |
| Case Weight | 16.41 |
| Case Cubic Ft. | 0.8056 |
| Catalog Description | Push Thru With Full Uno Thread And Ring - Phenolic - 1/8 IP Cap With Metal Bushing - Less Set Screw - 660W - 250V |
| Description | BLK PHEN PUSH THRU SKT 1/8 W/U |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 80-1071.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Weight Lb. | 0.16 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Uno Thread | Yes |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | Push Thru with Full Uno Thread Phenolic 660W 250V |