8 Ga. Chain - Black Finish - 100 ft. to Reel - 1 Reel To Master - 35lbs Max
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=79-211 |
| Lighting Type | Hardware |
| Tariff Code | 7315.89.5000 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| Finish | Black |
| Gauge | 8 |
| Gauge Type | Chain |
| Max Load | 35 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3281 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923792110 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 16.25" |
| Case Width | 8.25" |
| Case Height | 6.5" |
| Case Weight | 17 |
| Case Cubic Ft. | 0.5043 |
| Catalog Description | 8 Ga. Chain - Black Finish - 100 ft. to Reel - 1 Reel To Master - 35lbs Max |
| Description | 100' REEL CHAIN BLACK 8 GAUGE |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 79-211.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 9 |
| Each Width In. | 9 |
| Each Height In. | 7 |
| Each Weight Lb. | 15.88 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| Company | SATCO |
| Status | Active |
| Product Name | 8 Ga. Chain Black Finish 100 ft. to Reel 1 Reel To Master 35l |
| Shipping Tier | 1 |