SATCO NUVO's LED Recessed Mount Edge-Lit Exit Signs - the perfect solution for your commercial, hospitality and multi-family spaces. Available in four different configurations, these signs are designed with a sleek, brushed aluminum housing and offer configurable arrows for recessed mounting in ceilings and walls. This LED exit sign features a battery backup with a 90-minute run time, battery push-to-test button, and AC supply indicator for easy maintenance and monitoring. Choose from single face mirrored or dual face clear acrylic with red or green lettering options to fit your specific needs. OSHA and NFPA compliant, don't compromise on safety - upgrade to SATCO NUVO's LED Edge-Lit Exit Signs today.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=67-116 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/67-116_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Exit Sign |
| Tariff Code | 9405.61.6000 |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | Ulus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Dimmable | No |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Voltage | 120/277 |
| Wattage | 2.94 |
| Bulb Included | Yes |
| Material | Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Clear |
| Lens Material | Acrylic |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Operating Temp | +10C (+50F) to +40C (+104F) |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 3KV |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | Ni-Cad |
| Mounting Type | Recessed Ceiling/Wall |
| Dimensions | W: 15.75" x H: 11" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.3865 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 3 |
| Case Length | 14.96" |
| Case Width | 16.93" |
| Case Height | 9.45" |
| Case Weight | 17.2 |
| Case Cubic Ft. | 1.3851 |
| Catalog Description | Green (Clear) Edge Lit LED Exit Sign - 2.94 Watts - Single Face - 120V/277 Volts - Clear Finish |
| Description | REC EL EXIT SIGN - SF GR CLR |
| Finish Family | Clear |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 67-116.jpg |
| Includes | Mounting hardware and accessories |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 16.34 |
| Each Width In. | 4.72 |
| Each Height In. | 8.66 |
| Each Weight Lb. | 5.62 |
| Voltage Text | Dual Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | Green Clear Edge Lit LED Exit Sign 2.94 Watts Single Face 120/277V |