SATCO NUVO's Round High Bay Field Selectable fixtures are an energy efficient and maintenance-free solution to traditional HID high bay lighting. Field selectable, these luminaires feature ColorQuick and PowerQuick technology allowing a choice of three wattage and three CCT options at the time of installation. With a durable die-cast aluminum housing, IK08 impact rated polycarbonate lens, 6kV surge protection, and IP65 wet location rating, our luminaries are built to endure the rigorous conditions found in most commercial environments. These luminaries are DLC Premium listed, have a 50,000 hours rated life and are backed by a 5 year warranty.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-771R2 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-771R2_How_To_Bypass_The_Sensor.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-771R2_Dimensional_Diagram.pdf |
| Video | https://youtu.be/3CYQaptvJU0 |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | UFO Hi-Bay |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 90° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm White to Natural Light |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| HID Equiv | 400W-450W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 1000W/1500W/2000W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 22200-28800 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 150/175/200 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Black |
| THD | 15% |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +50C (+122F) |
| Photocell | Optional Add-On |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| Wire Cord Length | 72" |
| Mounting Type | Pendant Hanging Surface |
| Wattage Selectable | Yes |
| Diameter | 13.4" |
| Dimensions | H: 7.30" x DIA: 13.40" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5717 |
| Pack Type | Brown Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length | 14.17" |
| Case Width | 14.17" |
| Case Height | 4.92" |
| Case Weight | 7.99 |
| Case Cubic Ft. | 0.5717 |
| Catalog Description | Wattage 150W/175W/200W and CCT Selectable 3K/4K/5K LED UFO High Bay - 100-277 Volt - Black Finish |
| Description | LED UFO HIGHBAY CCT & WATT ADJ |
| Wire Length | 72" |
| Finish Family | Black |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111546 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-KCEODI |
| DLC Primary Use | High-Bay Luminaires for Commercial and Industrial Buildings |
| Image File Name | 65-771R2.jpg |
| Includes | Locking Hanging Hook |
| Includes | 6 Foot Whip |
| Installation Notes | Mounting Height: Up to 30 feet |
| NSF Approved | Yes |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 14.17 |
| Each Width In. | 14.17 |
| Each Height In. | 4.92 |
| Each Weight Lb. | 7.99 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | DVTV PP347H 347V Only |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | RMJS-8T-DV-B PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-169 |
| Accessories | 65-199 |
| Accessories | 65-766 |
| Accessories | 65-769 |
| Accessories | 65-779 |
| Accessories | 65-799 |
| Accessories | 65-800 |
| Accessories | 65-810 |
| Accessories | 65-815 |
| Accessories | 86-217 |
| Accessories | 86-218 |
| Accessories | 86-219 |
| Accessories | 86-220 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 150W/175W/200W 3K/4K/5K LED UFO High Bay 100-277V |