SATCO NUVO's 25-watt LED canopy light combines rugged construction and versatility. The selectable color temperatures, coupled with a variety of surface and pendant mount options, cover a multitude of applications. This versatile canopy fixture is easy to install and designed to withstand tough environments.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-623 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-623_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Canopy |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 150° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 80W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 2800-3322 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 25 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Aluminum Alloy |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | 15% |
| Lens Finish | Clear |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50-60Hz |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Power Factor | 0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2.5KV |
| Wire Cord Length | 11.81" |
| Wire Temp Rating | 105C (221F) |
| Wire Color | White / Black / Green / Gray / Yellow |
| Wire Quantity | 5 |
| BUG Rating | B1-U3-G1 |
| Connection | Hardwire |
| IC Rated | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Diameter | 10.03" |
| Dimensions | H: 3.13" x DIA: 10.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.4447 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 12.6" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 12.6" |
| Case Weight | 12.1 |
| Case Cubic Ft. | 1.085 |
| Catalog Description | LED Canopy Fixture - 25 Watt - CCT Selectable - White Finish - 100-277 Volt |
| Description | 25W LED CANOPY LIGHT |
| Wire Length | 11.81" |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111538 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | PLNTBHUGY0NY |
| DLC Primary Use | Parking Garage Luminaires |
| Image File Name | 65-623.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 11.81 |
| Each Width In. | 11.81 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 5.5 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | SF10P |
| UL Application | Outdoor |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-622 |
| Accessories | 86-213 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Canopy Fixture 25W CCT Selectable White Finish 100-277 Volt |