SATCO NUVO's LED Round Canopy Lights are the perfect combination of durability and versatile functionality. With ColorQuick technology, easily select 3000K, 4000K, or 5000K CCT during installation. Also, these canopy lights feature an integrated sensor port, providing a convenient option to add a microwave or PIR motion sensor for even more energy savings and enhanced security. Crafted from premium die-cast aluminum, these fixtures are IK08 impact rated and designed to withstand the toughest environments. Whether brightening up a parking garage, illuminating a loading dock, or adding extra security to your outdoor space, these canopy fixtures are a versatile lighting solution.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-631R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-631R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-631R1_Dimensional_Drawing.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Canopy |
| Tariff Code | 9405.11.6020 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Vietnam |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | DLC, cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 150° |
| CCT Selectable | Yes |
| Color of Light | Warm to Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 500W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 14298/15322/14943 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 100 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K/4000K/5000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| THD | <20% |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Photocell | Optional Add-On |
| Power Factor | >0.9 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 6KV |
| BUG Rating | B3-U3-G2 |
| Has Driver | Yes |
| Mounting Type | Ceiling |
| Diameter | 11.02" |
| Dimensions | H: 3.15" x DIA: 11.02" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.5224 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length | 13.58" |
| Case Width | 11.81" |
| Case Height | 13.58" |
| Case Weight | 19.8 |
| Case Cubic Ft. | 1.2604 |
| Catalog Description | LED Canopy Fixture - 100 Watt - CCT Selectable - White Finish |
| Description | 100W LED CANOPY W/ SENSOR PORT |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | Yes |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39111538 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Classification | Premium |
| DLC ID | S-1JCFE3 |
| DLC Primary Use | Parking Garage Luminaires |
| Image File Name | 65-631R1.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 12.8 |
| Each Width In. | 12.8 |
| Each Height In. | 5.51 |
| Each Weight Lb. | 8.8 |
| Replaces | 65-631 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | SF10P |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-639 |
| Accessories | 86-217 |
| Accessories | 86-218 |
| Accessories | 86-219 |
| Accessories | 86-220 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Canopy Fixture 100W CCT Selectable White Finish |