2X4 Backlit Panel Frame Kit - White Finish - For use with EM versions
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-597R1 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-597R1_Instructions.pdf |
| Lighting Type | Components |
| Tariff Code | 9405.99.4090 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| CA Prop 65 | Lead |
| Material | Aluminum |
| Finish | White |
| Dimensions | L: 48" x W: 24.57" x H: 4.33" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.2532 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923653282 |
| Case Quantity | 5 |
| Case Length | 48" |
| Case Width | 10.7" |
| Case Height | 5.7" |
| Case Weight | 34.67 |
| Case Cubic Ft. | 1.6942 |
| Catalog Description | 2X4 Backlit Panel Frame Kit - White Finish - For use with EM versions |
| Description | 2X4 BACKLIT PANEL FRAME KIT |
| UNSPSC | 39111812 |
| Image File Name | 65-597R1.jpg |
| Technology | Not Applicable |
| Each Length In. | 45.15 |
| Each Width In. | 4.92 |
| Each Height In. | 1.97 |
| Each Weight Lb. | 6.61 |
| Replaces | 65-597 |
| CA Terse | Lawful for sale in California |
| For Use With | 65-572 |
| For Use With | 65-572R1 |
| For Use With | 65-576 |
| For Use With | 65-576R1 |
| For Use With | 65-582 |
| For Use With | 65-582R1 |
| For Use With | 65-586 |
| For Use With | 65-586R1 |
| For Use With | 65-691 |
| For Use With | 65-693 |
| For Use With | 65-695 |
| For Use With | 65-697 |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | 2X4 Backlit Panel Frame Kit White EM |