Satco's 3 watt vertical step light is an easy to install fixture designed to light the way. The rugged construction of this gray fixture ensures that it is durable enough to withstand harsh weather conditions. Dimmable and space saving, this fixture delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-409 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-409_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Step Light |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 25W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 200 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 3 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | Gray |
| Lens Material | Glass |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +40C (+104F) |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Vertical Step Strip |
| Dimensions | L: 1.63" x W: 3" x H: 5" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0212 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 31.16" |
| Case Width | 3.2" |
| Case Height | 8.8" |
| Case Weight | 13.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.5078 |
| Catalog Description | LED Vertical Step Light - 3W - Gray Finish - 120V |
| Description | LED 3W VERTICAL STEP LIGHT |
| Finish Family | Gray |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 65-409.jpg |
| Installation Notes | Not concrete rated |
| Installation Notes | Requires a recessed switch box with a minimum interior box volume of 13 cubic inches. |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 5.2 |
| Each Width In. | 3.2 |
| Each Height In. | 2.2 |
| Each Weight Lb. | 0.45 |
| Dimmers | 6674 |
| Dimmers | 86/103 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | MA-PRO |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Dimmers | RRD-PRO |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Vertical Step Light 3W Gray Finish |