Satco's 65-407 5 watt horizontal step light is an easy to install fixture designed to light the way. The rugged construction of this white fixture ensures that it is durable enough to withstand harsh weather conditions. Dimmable and space saving, this fixture delivers 50,000 hours of warm white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-407 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-407_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Step Light |
| Fixture Shape | Rectangle |
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Taiwan |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Wet |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Warm White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 20W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 407 |
| Voltage | 120 |
| Wattage | 5 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 3000K |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 0.88 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Horizontal Step Strip |
| Dimensions | L: 1.63" x W: 5" x H: 3" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0231 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 24 |
| Case Length | 31.16" |
| Case Width | 3.2" |
| Case Height | 8.8" |
| Case Weight | 13.2 |
| Case Cubic Ft. | 0.5078 |
| Catalog Description | LED Horizontal Step Light - 5W - White Finish - 120V |
| Description | LED 5W HORIZONTAL STEP LIGHT |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 26121536 |
| Image File Name | 65-407.jpg |
| Installation Notes | Not concrete rated |
| Installation Notes | Requires a recessed switch box with a minimum interior box volume of 13 cubic inches. |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.38 |
| Each Width In. | 5.25 |
| Each Height In. | 2.25 |
| Each Weight Lb. | 0.45 |
| Dimmers | CTRP-253P |
| Dimmers | DSL06-1LZ |
| Dimmers | DVRP-253P |
| Dimmers | NTRP-250 |
| Voltage Text | AC Only |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED Horizontal Step Light 5W White Finish |