The NUVO 62-223 frosted 20-watt LED wall mount fixture offers cool white lighting in a silver finish. This vapor proof wall mount fixture is made of die-cast aluminum with a UV stabilized powder coated finish. Durable and long-lasting, this fixture delivers 50,000 hours of superior illumination.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111907 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| ADA Compliant | No |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Dimension String | W:4.50" H:11.53" E:7.66" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Silver |
| Indoor Outdoor | Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Operating Temp | -30C (-22F) to +50C (+122F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| UL Application | Ceiling / Wall |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Watts | 20W |
| Width In. | 4.5 |
| Height In. | 11.53 |
| Extends In. | 7.66 |
| Weight Lb. | 3.79 |
| Wire Temp Rating | 105C (221F) |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923680557 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 12.8 |
| Each Width In. | 6.5 |
| Each Height In. | 9.06 |
| Each Weight Lb. | 3.79 |
| Each Cubic Ft. | 0.4362 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923680554 |
| Case Quantity | 2 |
| Case Length In. | 13.58 |
| Case Width In. | 13.98 |
| Case Height In. | 9.65 |
| Case Weight Lb. | 7.58 |
| Case Cubic Ft. | 1.0602 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/65-223 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-223_Instructions_EnSpFr.pdf |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color Temp | Cool White |
| Connection | Hardwire |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Silver |
| Product Type | Vapor Proof |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Frost |
| Lens Material | Glass |
| Lumens | 1800L |
| Mounting Procedure | Wall |
| Power Factor | 0.99 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 4000K |
| Wattage Selectable | No |
| Wire Quantity | 3 |
| Wire Gauge | 18 |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |