The SATCO NUVO 65-822R1 8 foot Vapor Proof LED fixture provides dependable illumination for large-scale and demanding spaces. Offering selectable wattages of 50W, 60W, or 72W and 3 CCT selectable options, it delivers maximum flexibility in one fixture. Constructed with IP65 and IK08 durability, it withstands harsh conditions while maintaining performance. Ideal for industrial and commercial settings, this fixture ensures reliable, efficient lighting.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111907 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Dimension String | L:94.49" W:4.33" H:3.46" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Gray |
| Fixture shape | Linear |
| Indoor Outdoor | Indoor;Outdoor |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-347V |
| Voltage Text | Range Voltage;AC Only |
| Watts | 50W/60W/72W |
| Length In. | 94.49 |
| Width In. | 4.33 |
| Height In. | 3.46 |
| Weight Lb. | 11.91 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923650970 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 96.46 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 4.33 |
| Each Weight Lb. | 12.35 |
| Each Cubic Ft. | 1.2375 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923650977 |
| Case Quantity | 1 |
| Case Length In. | 96.46 |
| Case Width In. | 5.12 |
| Case Height In. | 4.33 |
| Case Weight Lb. | 12.35 |
| Case Cubic Ft. | 1.2375 |
| Replaces | 65-822 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4;DF10P;DS710-10Z;DVSCSTV;DVSTV;IP710-LFZ;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;SF10P;RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Accessories | 65-827 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/65-822R1 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-822R1_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-822R1_Dimensional_Drawing.pdf |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120 |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Warm to Cool White |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Approved | Yes |
| DLC Classification | Standard; Standard |
| DLC ID | S-7CYJVN; S-WL573C |
| DLC Primary Use | Low-Bay Luminaires for Commercial and Industrial Buildings; Direct Linear Ambient Luminaires |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Gray |
| Product Type | Vapor Tight |
| Flicker Free | No |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | No |
| HID Equiv | 150W-200W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 400W-500W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 6400L-9360L |
| Mounting Procedure | Ceiling/Wall |
| NSF Approved | Yes |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.96 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 3000K/4000K/5000K |
| THD | 14.20% |
| Wattage Selectable | Yes |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 3 |
| bundle | 1 |