The SATCO NUVO 65-836 2 foot Vapor Proof LED fixture combines durability with critical performance capability. Operating at 20 watts and offering 3 CCT selectable options, it delivers dependable illumination with flexibility. An integrated emergency battery backup provides 90 minutes of light during power loss. With IP65 and IK08 construction, this fixture is built for reliability in demanding applications.
| Tariff Code | 9405.42.6000 |
|---|---|
| UNSPSC | 39111907 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | Thailand |
| Additional Info | 90 Minute Battery Backup Runtime |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 SBCS Listed |
| Title 20 | Yes |
| T24 Compliant | No |
| Dimension String | L:23.62" W:4.84" H:3.54" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | Gray |
| Fixture shape | Linear |
| Indoor Outdoor | Indoor;Outdoor |
| Includes | Mounting Hardware |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp | -40C (-40F) to +45C (+113F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Wet |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Volts | 120V-347V |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Watts | 20W |
| Length In. | 23.62 |
| Width In. | 4.84 |
| Height In. | 3.54 |
| Weight Lb. | 3.09 |
| IOT Enabled | No |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923403538 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 25.2 |
| Each Width In. | 5.12 |
| Each Height In. | 3.74 |
| Each Weight Lb. | 3.6 |
| Each Cubic Ft. | 0.2793 |
| Pack Type | Kraft Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923403535 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length In. | 25.98 |
| Case Width In. | 11.02 |
| Case Height In. | 12.2 |
| Case Weight Lb. | 21.61 |
| Case Cubic Ft. | 2.0213 |
| Dimmers | IP710-LFZ;DS710-10Z;DF10P;DVSTV;NFTV;DVSCSTV;MS-Z101;MS-Z101-V;NTSTV-DV;CD4FBLW;ADPD4FBL3P2W4;RH4FBL3PTCCCV6;DVTV + PP347H 347V ONLY;RMJS-8T-DV-B + PJ2-3BRL-GWH-L01 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/65-836 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-836_Instructions.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-836_Dimensional_Drawing.pdf |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 120 |
| CCT Selectable | Yes |
| Color Temp | Soft White to Natural Light |
| CRI | 80+ |
| Dimmable | Yes-Dimmable |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming |
| DLC Approved | Yes |
| DLC Classification | Standard |
| DLC ID | S-NP511Y |
| DLC Primary Use | Direct Linear Ambient Luminaires |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | Gray |
| Product Type | Vapor Tight |
| Flicker Free | No |
| Has Driver | Yes |
| Has Emergency Battery | Yes |
| Battery Chemistry | LiFePO4 |
| HID Equiv | 50W |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 125W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lens Finish | Opaque |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Lumens | 2164L-2505L |
| Mounting Procedure | Ceiling/Wall |
| NSF Approved | Yes |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | >0.96 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Surge Protection | Built-in surge protection - 2KV |
| Temperature (CCT) | 3000K/4000K/5000K |
| THD | 10.30% |
| Wattage Selectable | No |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |