Satco's 65-1097 20 watt, 2 foot LED ceiling wrap is an innovative lighting solution for commercial and residential applications. Illuminate kitchens, hallways, and work areas with this slim, maintenance free LED fixture that provides even light distribution. Stylish, yet simple, this LED ceiling wrap delivers 50,000 hours of cool white light.
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
|---|---|
| UNSPSC | 39112102 |
| Warranty | 5-Years |
| Country of Origin | China |
| Bulb Included | Integrated |
| CA Prop 65 | Lead |
| CA Web Text | Lawful for sale |
| CA Regulations | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| Title 20 | Exempt |
| T24 Compliant | No |
| Dimension String | L:24.50" W:5.50" H:2.64" |
| ENERGY STAR | No |
| Finish | White |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Material | Steel |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Safety Listing | cETLus - Listed |
| Location Rating | Damp |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| UL Application | Ceiling |
| Volts | 120V-277V |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Watts | 20W |
| Length In. | 24.5 |
| Width In. | 5.5 |
| Height In. | 2.64 |
| Weight Lb. | 2.69 |
| IOT Enabled | No |
| Sensor Coverage Detection Range | 19.69' max(<25D) |
| Sensor Input Voltage | 36V |
| Sensor Mounting Height | 13.12 Feet (4m) Maximum |
| Sensor Mounting Type | Flush |
| Sensor Operation | Single Pole |
| Sensor Operating Temperature | -10C (-14F) to +40C (+104F) |
| Sensor Time Delay | 50s |
| Has Camera | No |
| Each UPC | 045923670978 |
| Each Quantity | 1 |
| Each Length In. | 25.2 |
| Each Width In. | 5.51 |
| Each Height In. | 2.76 |
| Each Weight Lb. | 2.83 |
| Each Cubic Ft. | 0.2218 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045923670975 |
| Case Quantity | 4 |
| Case Length In. | 25.79 |
| Case Width In. | 11.81 |
| Case Height In. | 5.91 |
| Case Weight Lb. | 12.35 |
| Case Cubic Ft. | 1.0417 |
| Substitute | 65-1214 |
| Specifications | https://www.satco.com/catalog/product/specsheets/65-1097 |
| Instructions | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1097_Instructions.pdf |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Closet Rated | Yes |
| Color Temp | Cool White |
| Connection | Direct Wired |
| CRI | 90+ |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| DLC Approved | No |
| FCC Compliant | Yes |
| Finish Family | White |
| Product Type | Ceiling Wrap |
| Has Emergency Battery | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Lamp Base | Integrated |
| Lamp Shape | Integrated LED |
| Lumens | 1600L |
| Mounting Procedure | Ceiling/Wall |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Power Factor | 0.91 |
| Replaceable Light Source | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Style | Utility |
| Temperature (CCT) | 4000K |
| Wattage Selectable | No |
| Sensor Load | LED |
| Sensor Max Wattage | 20 |
| Sensor Occupancy Vacancy | Occupancy |
| Photocell | Has Motion Sensor |
| Order In Multiples Of | 1 |
| Shipping Tier | 1 |
| bundle | 1 |