Satco's 24 watt, 4 foot strip light is a versatile fixture for residential and commercial applications. Illuminate bathrooms, kitchens, work areas, and retail spaces with this maintenance free, LED strip light. Functional and sleek, with an ultra slim design, this fixture delivers 50,000 hours of cool white light.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-1101 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1101_Installation_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Strip Light |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cETLus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP44 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 90+ |
| Dimmable | No |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 100W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 1800 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 24 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Material | Steel |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Frequency | 50/60Hz |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +45C (+113F) |
| Power Factor | 0.94 |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling |
| Dimensions | L: 46.50" x W: 1.50" x H: 1.88" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.0877 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 12 |
| Case Length | 47.24" |
| Case Width | 8.66" |
| Case Height | 5.51" |
| Case Weight | 28.44 |
| Case Cubic Ft. | 1.3045 |
| Catalog Description | LED 4 ft. - Strip Light - 24W - White Finish - 100-277V |
| Description | 4FT LED STRIP LIGHT |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112507 |
| Image File Name | 65-1101.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 1.63 |
| Each Width In. | 2 |
| Each Height In. | 46.5 |
| Each Weight Lb. | 2.16 |
| Substitute | 65-1221 |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Accessories | 65-1107 |
| Closet Rated | Yes |
| Connectable Units | Non-Linkable |
| NEC Compliance | Clothes Closet Certified - Reg: 410.16 (A)(3) and 410.16 (C)(5) |
| Company | NUVO |
| Status | Transitioning |
| Product Name | LED 4 ft. Strip Light 24W White Finish 100-277V |