The NUVO 38-watt, connectible linear LED 4 foot slim strip module offers cool white lighting. It features built in surge protection in a white finish to brighten your space. Sleek and dimmable, this strip light delivers 50,000 hours of exceptional illumination.
| bundle | 1 |
|---|---|
| spec sheet | https://snap2satco.com/specifications/specsheet.php?sku=65-1125 |
| INS URL | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1125_Instructions_EnSpFr.pdf |
| Drawing | https://assets.satco.com/media-prod/image/upload/Certs/65-1125_Dimensional_Drawing.jpg |
| Lighting Type | Fixtures |
| Fixture Type | Strip Light |
| Tariff Code | 9405.11.6010 |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | China |
| CA Web Text | Lawful for Sale |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Certifications | cULus |
| Location Rating | Damp |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| IP Rating | IP44 |
| CA Prop 65 | Lead |
| ANSI Base | Integrated |
| Beam Spread | 110° |
| CCT Selectable | No |
| Color of Light | Cool White |
| Color Rendering Index (CRI) | 80+ |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Technology | 0-10V |
| Avg Rated Hours | 50000 |
| Incandescent Equiv | 180W |
| Base | Integrated |
| Shape | Integrated LED |
| Brightness (Lumens) | 4565 |
| Voltage | 120-277 |
| Wattage | 38 |
| Bulb Included | Yes |
| Color Temperature (Kelvin) | 4000K |
| Style | Utility |
| Finish | White |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| Operating Temp | -20C (-4F) to +40C (+104F) |
| Power Factor | 1 |
| Surge Protection | Built-In Surge Protection - 2KV |
| Connection | Direct Wired |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Dimensions | L: 47.87" x W: 2.56" x H: 2.68" |
| Each Quantity | 1 |
| Each Cubic Ft. | 0.298 |
| Pack Type | Box |
| Quantity In Pack | 1 |
| Case UPC | 10045900000000 |
| Case Quantity | 6 |
| Case Length | 49.38" |
| Case Width | 10.63" |
| Case Height | 7.75" |
| Case Weight | 36.38 |
| Case Cubic Ft. | 2.3542 |
| Catalog Description | LED 4 ft. - Slim Strip Light - 38W - 4000K - White Finish - Connectible |
| Description | 38W LED SLIM STRIP LIGHT |
| Finish Family | White |
| DLC Approved | No |
| ENERGY STAR | No |
| UNSPSC | 39112507 |
| Dimmable Function | 0-10V Dimming Only |
| Image File Name | 65-1125.jpg |
| SDS class | LED_Fixture |
| Technology | LED |
| Each Length In. | 3.25 |
| Each Width In. | 3.25 |
| Each Height In. | 48.75 |
| Each Weight Lb. | 5.51 |
| Dimmers | ADPD4FBL3P2W4 |
| Dimmers | DF10P |
| Dimmers | DS710-10Z |
| Dimmers | DVSCSTV |
| Dimmers | DVSTV |
| Dimmers | IP710-LFZ |
| Dimmers | MS-Z101 |
| Dimmers | MS-Z101-V |
| Dimmers | NTSTV-DV |
| Dimmers | SF10P |
| UL Application | Ceiling / Wall |
| Voltage Text | Range Voltage |
| Voltage Text | AC Only |
| Accessories | 65-1118 |
| Accessories | 65-1119 |
| Accessories | 65-1127 |
| Accessories | 86-202 |
| Accessories | 86-211 |
| Connectable Units | Up to 10 units |
| Company | NUVO |
| Status | Active |
| Product Name | LED 4 ft. Slim Strip Light 38W 4000K White Finish |